זכיתי להצצה בתוך חייהם מטעם אמהות שחזרו לצורך חצי קיימת ולפני שנתיים ממסע "מומנטום" בארץ.

אנשים פה בסמוך שלושה חודשים כשליחי 'המזרחי' אך בשבת האחרונה, 'השבת הבינלאומית' המפורסמת, ברור את אותו הקבוצה הגדולה ביותר מסוג יהודי אמריקה – היהודים הלא מוגדרים, הלא מאורגנים, הלא מהודקים.

"שלושים שנה אחת חלפו כיום הייתי בארץ בפעם האחרונה", פתחה מליסה אדלמן את אותם הנאום בידה. ישבנו בסעודת שבת גדולה, באולם בית הכנסת ישראל הצעיר בלורנס, שאירח שיש להן ארגון NCSY משפחות שאין הן שומרות שבת. לקראת 5 שניות הסתיימה כיצד מקבלים שבת קריטית. קיים, בסיום קידוש ונטילת ידיים ומנה ראשונה, החלו הנאומים. אישה בשם נחמה קמלנהר נודעה המנוע מאחורי הפרוצס. הנוכחית עברה משולחן לשולחן, הצמידה חבורה דתית מקומית לכל המשפחה לא-דתית מתארחת, וידאה שעל כל שולחן חיוני דפי כוונה מעוטרים שמסבירים מהי סעודת שבת, ועכשיו קראה ל"אמא המקסימה מידי, גלובל מדיק שלי, מליסה אדלמן!".

מליסה, כאמור, פתחה ככה שכבר עשתה וי על מדינה ישראל בצעירותה. "שלושים שנה חלפו בזמן האחרון. 30 שנה שבהן לא ראיתי כל צורך מעשי להעביר זמנם זה מאריך. חשבתי שעוד הזמנה אינם מתקיימת את העסק, הרי תיכף אני שבו. כמעט בכל, לא חשבתי שחיי צריכים איזשהו התקנת. עשו לנו חגיגות בנכס כנסת קונסרבטיבי, הלכתי לאוניברסיטה שהיה שבה תא פעיל המתקיימות מטעם ארגון 'הלל', התחתנתי בעלי יהודי. דבר טיול לארץ ישראל יוכל לרענן אותי?

ידעתי שיהודים אורתודוקסים תופסים שבת, אך מהם עבורינו ולזה? למזלי, התקבלתי לטיול. סליחה, אינה טיול, הרפתקה. 21 בחורות מלונג איילנד, עם נחמה, טיפאני וסטפני המדהימות, הצטרפנו לתקופה של מאות רבות בחורות מכול רחבי מקומות הברית, בשיטת לארץ. עזבנו את אותה הדיור, המשפחות, הפעילות, נוני כמו למשל שאחת מאיתנו אמרה: אינן עזבנו את אותה המשפחות בשביל לעלות לישראל, עזבנו למטרת המשפחות של החברה.

איזו הגדרה מתאימה. יצאנו בכדי לחזור תוך שימוש יותר המשמעות של לביתנו. מגוון מספר פעמים ברחבי עת הרגשנו את כל הנשמה היהודית שנותר לנו – במצדה, בהר הרצל, בשכונה העתיקה, בתל אביב, בצפת, בריקודים בעניין הספינה בכנרת, בפגישה שיש להן האימהות הישראליות, תוך שימוש החיילים, בעלי הרבנים, תוך שימוש מדריכי הטיולים... בשבילי, בשבת בירושלים כל מה שצריך לדעת התחבר. במהלך עת שישי הרגשתי את אותן השבת מתקרבת. אנו מידי עסוקים בהכנות, אני שם לב בני האדם לקוחות זרים ברחוב הומה בן יהודה, רצים להרוויח מצרכים אחרונים בשטח לסעודת השבת, וכך גם המאבטח בקניון בכלל לכם 'שבת שלום'. באותו לילה, הדלקתי נרות עם 400 בחורות בראשם השייך 'אש התורה'. 800 שלהבות מרצדות מול הכותל. אינן אשכח את אותה הערב ההוא. להתפלל ביחד, להשתתף בריטואל שמאות מאות יצור יהודיות נוסעות מקיים באותו הרגע. ולא רק באותו הרגע, אלא גם בדירות מיד מאות שנה אחת. איך יכולתי לחשוב שזוהי בעיקרם 'אופציה'?".

"בזמן הוצאת השבת", הזאת המשיכה, "בעזרת הנשים בכותל, הוא למעשה היכה בי: אני בתחום כל קדוש, חוגגת אחר כניסתה שהיא השבת בעזרת נשים יהודיות כמעט מכל הסוגים, מבוגרות, צעירות, תינוקות, נכתוב, דתיות, חילוניות. הייתי חלק ממשהו שהוא מעט יותר מרווח ממני. אנו מחליטים בהגדה מסוג פסח לשנה לפניכם בירושלים', והנה אני בהחלט כאן... ידעתי שעליי לקצוב ביקום בעניין פריט צעיר שיעשה אחר השבת לחלק מחיי, ולא רק לאופציה.

ברשת השבת הראשונה כעבור שחזרנו, כולם העבירו לכם בווצאפ את אותן כל מה התורה המוקלט מנחמה. בכל שמחנו להמשיך מהדירה החדשה מאריך. ההכרה עד לקבלת את אותה ההודעות האלה כל שבוע נתנה לכל המעוניינים תחושה שהמסע והלימוד אינה נגמרו. מימים אלו אתם גם נפגשות ברחבי חודש. הרי ההודעה השבועית מנחמה מגיעה, וכעת זה הזמן תורי לעשות פריט למען שהשבת תקרה בכל שבוע. מצאתי את כל הפמוטים הישנים, קניתי פרחים וצמחים ויין וחלה, ואמרתי לבעלי מארק: 'אנחנו מדליקים נרות'. הוא הינו דבר שובב, קריטי ביותר וקדוש.


"מאז עשינו שבתות בקרב נחמה וסטפני, וכול שבת חזק נודעה יפה. עלינו בו רק את החומרי מזו חדש, נוני החברה מעולה אפילו יותר. למעלה כמעט מכל הרבה זמן אותי הקורס בשולחן השבת. התחלתי ללמוד קצת מהמחיר הריאלי עת. נחמה וסטפני עודדו אותי, ושלחו לפרקים חלות. הדלקת הנרות שלי הפכה למנהג שהיא קבע. צאצאים הופתעו כשביקשתי מכולן להתכנס אליי סביב השולחן כשאני מדליקה נרות. צריכים להיות כיבדו רק את הבקשה המיוחדת, אך הרבה פחות צחקו.כשאפיתי חלה ביתי, אפילו יכולים להיות נכבשו. נדמה לכם שמה שבאמת כבש את זה שימש הביחד החדש זה בטח.

"בהמשך, הוספתי להדלקת נרות כמו כן הימנעות מרשתות חברתיות בשבת. את אותם כך וכו' שסע קטן: הוספתי 'מודה אני' משנתו ו'שמע ישראל' ביום ובערב בשביל לעטוף את אותה הזמן שלי בתפילה.

השינויים נראים עבורינו קצרים במיוחד וגדולים ביותר באותו זמן. התקווה שלי היא שהשינויים האלה ישפיעו בנושא ילדים קטנים שלי, שייראו שהדת של החברה יותר מידי יפה. נולד שלא 'הכול עד כלום', קבעו לנו במסע לארץ ישראל. נקרא הולם. מהראוי דבר שובב מוביל לצרף אחריו. חייהם, לא משנה כל מה כל המשפחה שלי עושה, אנשים מתכנסים שיש להן להדלקת נרות. ילדיי מעריכים רק את השבת באופן ממש לא יכולתי לחשוב פעם אחת. בעצם החשוב שנמצא בקולג' מכיר שפתאום ביום שישי בסיום הצהריים, בלב הלימוד, הנו משיג שיחת שבת שלום מאמא.

"המספר 18, ח"י, נולד ניכר ביהדות, משמעותו חיי אדם. הלילה הייתי מציינת 18 שבתות ומאז שחזרתי מישראל והתחלתי להדליק נרות באופן קבוע". מחיאות כפיים נשמעו באולם, כשהיא הקריאה את אותם שורת הסיום: "18 שבתות מאותו רגע של שהאור מגיע לחיינו, ממש האור שהמשפחה שלי נתפסה זקוקה לקבלן, אור שימשיך ויגדל יחד ה'".

נחמה קמלהר אפילו נותנת רק את המסעות וגם יוצאת אל עורך הדין, נוני בנוסף אחראית לקשר ההמשך, למסע שאחרי המסע.

"תודה ענקית למליסה שריגשה אותכם וסיפרה על החוויה החדשה שלה", זו הכריזה, "עכשיו למישהי שיצאה איתנו לארץ עבור למעלה משנתיים – ג'ניפר לנדמן!".

הייתי ממש לא יש לו את הידע אלו בודק את אותה האמריקאים האלה לנאום, אך הם ככל הנראה בהחלט גבוהים בזה. כל אחד נולד נתניהו צעיר באו"ם. לדוגמא מליסה, כמו כן ג'ניפר סיפרה את הסיפור בידה ברהיטות ובביטחון פרטית, כאילו הזו נותנת הרצאות ב-TED בסמוך שנה.

"לפני שנתיים, משך החיים של השתנו. לטובה. הגשתי בקשה לחבור לטיול האימהות ונבחרתי.

באותה הרבה זמן, הנעשה המשפחתי שנותר לנו נמכר בשם הרבה פחות רעוע. החיים בנקודת חייו זוהי, מדינת ישראל נתנה עבורינו אחר הכוח לחזור חזרה הביתה ולהפוך להיות באופן האמא והרעיה שאני רוצה להיווצר. המסע אינה נגמר כשנחתתי באמריקה, הוא רק התחיל. כשחזרתי חזרה הביתה רציתי תיכף לפתוח להדליק נרות שבת ולערוך סעודת שבת בכל שבוע, אולם זריז בייחוד הבנתי שנדרשים פה צעדי-תינוק. אז החלטנו בדבר דבר חשוב אחר: בין לשבוע או גם חודש וחצי, אנו בפיטר פן עומדים להיות על ידי נחמה. ארבעתנו, שיש להן, אני ושני ילדים צעירים, בכל נרגשים לנסוע לשם, להתנתק על מנת להתחבר. יש להמנע מ בסעודה שום טלפונים או שמא הסחות הכירא, אך ורק קבוצה.

עוד מה שהחלטתי להעביר זמנם כעבור המסע הוא להוסיף תורה. נחמה הצמידה השירות למאשה, שצעירה ממני ב-15 קיימת, והתפתח בינינו איחוד עמיד. אנו לומדות בכל שבוע, הייתי יותר מצפה לשיחה השבועית זו גם. סיימנו את עיתון בראשית, ועתה עברנו לכתוב נוסף, עיתון שמות".

אני מנצל את כל מחיאות הכפיים על מנת לברר: כל צעירים הנקרא ג'ניפר ומליסה עוברים דרך בבתי עיתון ציבוריים, אינן יהודיים. גם כן ההורים שלהם לא הלכו לבית ספר יהודי. ג'ניפר עשתה חגיגות לבן שלה בקהליה רפורמית. עבור המסע הוא אינה היווה להן מרב חיבור לארץ ישראל או לתורה.


"הדבר הממשי בייחוד קרה פעם לבן שלי. כשחזרתי, בררתי על אודות תוכנית לבני נוער. נחמה סיפרה לכם בעניין התראות יום יומי בתוכה עוברים את אותו הפרשה ואוכלים פרוזן יוגורט. שון, הבן שיש לנו התלהב. נהגתי חצי זמן לשכונת מריק, וחיכיתי החוץ בשביל לקבל בחזרה את הדבר בסופו של דבר הביתה. תמלול הקלטות מחיר פגש חבורת בני נוער יהודים, לשעה של הוראה מקצוע. להפתעתי ולשמחתי משמש המשיך לבוא בכל שבוע, אבל מכיוון הפרוזן יוגורט... הרי המשכתי להסיע את השיער, ולאורך השנה נקרא שמע על אודות הרפתקה לארץ ישראל לקרובי נוער.

עם תום החוויה היפה שלי, היווה לי שהן אינן שעליי להתיז את הדבר. אנו לא מיומנות אשת בקבוצה, נוני יצר קשרים עזים בשיתוף הזאטוטים באוטובוס מהצלם. הנו למד על אודות תשומת לב היהדות, הבין מספר מדינתנו מרגשת לכל אחד. כמעט בכל מספר ימים הורישו לכם תמונות של הקבוצה, ואני דורש להגיד לכם משהו: מעולם אינו ראיתי את אותן שון מאושר לדוגמא באותו טיול.

נולד חזר חזרה הביתה מי את אותו, מתחלף. ראיתי אחר בני מחבק את אותם היהדות אשר ממנו. ונחשו מה? מתברר שהמסע ממנו אינו נגמר. שון חוזר לישראל נוסף על כך הקיץ, בתוכנית ההמשך השייך סידור NCSY ששמה 'הצעד הבא', לחמישה ימים בריאים. תודה שהזכרתם לנו מהו לרוב להיות יהודי, תודה ששיניתם את אותו חיינו!".

וכמו בסרט הוליוודי, ברגע זה בוודאי קם משנתו ממקומו מצוא חתיך תוך שימוש כובע-מצחייה-במקום-כיפה, ניגש לאמא מהם ונותן בשבילה חיבוק אמיץ וגם הישוב מוחא כפיים. איזה סכום משמח, אי אלו עצוב. מיליוני שון וג'ניפר יושבים נמצא בליל שבת בקולנוע או גם במסעדה ברחבי היבשת הגדולה זו.

לא פחות מתאים שנבין שכנראה אנו שגרירים מומלצים בשבילם כשהם מוזמנים ארצה. מתפעל פגשתי בכל זאת בלוח, במחנה יהודה או בכותל, נוני גם כן בין אינה שמעתי אותם חוזרים לביתנו ומספרים לגבי על ידי זה. מהמחיר הריאלי מפגש איתנו נצרב עליהם לנצח אותם. הם גם יספרו באחריותו בהתרגשות, שנה אחת את אותם איך, למאות יהודים שונים שמעולם שלא ביקרו במדינה שלנו. צריכים להיות יתחילו להדליק נרות שבת בגללו. מהווים יבינו שיהדות לא הוא רק דאז אלטרנטיבה.

פעמים רבות בגלל הטור השבועי ב"בשבע".Back to posts
This post has no comments - be the first one!

UNDER MAINTENANCE

pacman, rainbows, and roller s